Znaczenie imienia Emil
Udostępnij obrazek:Pochodzenie imienia Emil
Emil jest to imię pochodzenia etruskiego, ukształtowane w języku łacińskim. Wywodzi się od słowa aemulus (ten, który rywalizuje, współzawodniczy z kimś; zazdrośnik) lub od nazwy rodu rzymskiego Emiliuszy (Aemilius).
Znaczenie imienia Emil
Nie można się z nim nudzić – to wirtuoz towarzyskich spotkań. Boi się pokazać, że ma serce. Ceni sobie samotność, chociaż stale otacza się sporym towarzystwem. Potrafi zachować pełną dyskrecję w każdej dziedzinie i wkłada całe serce w wykonywaną pracę. Raczej małomówny, sprawia wrażenie odludka oraz nudziarza. Skrywa tym jednak swą bardziej skomplikowaną i choleryczną naturę.Emil ma skłonność do zamykania się w sobie i osądzania innych z surowością. Cieszy się dobrą opinią i odnosi liczne sukcesy.
Rodzina i miłość
Sam przyznaje się do niejednego błędu i lekkomyślności, co sprawia, że jest szanowany przez dzieci oraz żonę. Wcześnie dojrzewa, przez co odczuwa silną potrzebę szczegółowego zaznajomienia się z problemami życia. To tradycjonalista w kwestii rodziny, chociaż długo się zbiera z jej założeniem. Emil to wierny i rodzinny mężczyzna. Potrafi jednak urzekać, ponieważ rozumie potrzeby kobiet. Niestety sam zaczyna w to wierzyć i ciężko mu się otworzyć. Emil rzadko egzaltuje swe uczucia i w pełni panuje nad swym popędem seksualnym.
Życie towarzyskie
Dominuje nad otoczeniem poczuciem humoru, błyskotliwością i optymizmem, doskonale maskując swą głębię. Emil kocha imprezy i dobrą zabawę, jednakże tylko w gronie godnych zaufania, najbliższych przyjaciół. Nadto Emil zachowuje specyficzny dystans wobec nowo poznanych osób i rzadko spoufala się ze znajomymi. Preferuje znajomości z osobami o tych samych poglądach i zasadach. Potrafi urządzić wokół siebie istny cyrk, ale tylko jeśli go to bawi, w przeciwnym wypadku gra obojętnego i nieśmiałego. To solidny mężczyzna nieraz zaskakujący innych.Najlepszym i jedynym przyjacielem człowieka jest on sam dla siebie – oto dewiza Emila.
Praca i kariera zawodowa
Emil nie jest typem lubiącym rywalizację, ale na dłuższą metę po prostu góruje nad innymi. Emil nie jest jednak niesprawiedliwy ani nie stroni od pracy. Na szczęście mocno wierzy w siebie, ale gdy napotka na trudności i problemy, długo się zastanawia i namyśla, rozważając każde „za” i „przeciw”. Cechuje go życiowy praktycyzm i jest wolny od abstrakcji. Wybiera najprostszą drogę do celu – nie lubi komplikować sobie życia. Niestety bywa dość niecierpliwy i łatwo ulega słomianemu zapałowi, chociaż powściągliwość każe mu ostrożnie podejmować decyzje. Ma bardzo dobrą pamięć, ale głównie empiryczną – musi czegoś „dotknąć”, aby poznać. Często także ratuje go przed utratą wewnętrznej równowagi na skutek niepowodzeń – pracując zapomina o zmartwieniach i problemach.
Predyspozycje zawodowe
Emil może zostać reżyserem, aktorem, pracownikiem radia lub telewizji, konferansjerem, plastykiem lub dekoratorem wnętrz.
Imieniny
Emil imieniny obchodzi 10 marca, 22 maja, 12, 25, 30 czerwca, 31 lipca, 5, 8, 19, 21, 22 sierpnia, 15 września, 6, 11, 27 października, 12, 14, 24 listopada, 6 grudnia.
Patroni
Św. Emil z Kordoby (IX w.)
Odmiany imienia Emil
Emilek, Milek
Formy obcojęzyczna
Emil (ogólnie przyj. forma), Émile (fr.), Emil, Ämil (niem.), Emilio (hiszp., włosk.), Emilijus, Emilis (litew.), Aimilios, Emilios (gr.)
Nazwiska od imienia Emil
Brak
Znani imiennicy
Emil Karewicz – aktor Emil Młynarski (1870-1935) – dyrygent i kompozytor Emil Zegadłowicz (1888-1941) – poeta i pisarz
Przysłowia
Na Emila babie lato się przesila.
Szczęśliwy kolor, liczba, kamień
Granatowy, 3, Noc Kairu